Dnia 27 listopada b.r. Miejsko –Gminna Biblioteka Publiczna w Pełczycach zorganizowała w filii bibliotecznej w Przekolnie spotkanie autorskie dla klasy II ze Szkoły Podstawowej w Lubianie i klasy  I   ze Szkoły Podstawowej w Chrapowie z panią Joanną Wachowiak- doktorem nauk humanistycznych, wykładowczynią uniwersytecką (psychologia pracy),  autorką licznych książek dla dzieci ( m.in. „O czym nie śniło się dorosłym”, „Ja chyba śnię”, „Kot Kameleon”, „Bartek, Lenka i sny”, „Ala Baba i dwóch rozbójników”).

Zadebiutowała w 2013 r. tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. Była nominowana do literackiej nagrody Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY. W kategorii utworów dla najmłodszych „Babę Blagę’  wyróżniono w IV konkursie Literackim im, Astrid Lindgren (2016), a „Ala Baba” została nominowana do 24 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2017 r.). Mieszka pod lasem z mężem, córką,  psem i chomikiem. Pierwsze utwory pisała w dzieciństwie, dla brata.  Potem o pisaniu na długo zapomniała. To,  że się znów za pisanie zabrała zawdzięcza córce. Kiedy była mała prosiła ją o wymyślanie różnych opowieści.  Podobały jej się i domagała się ich więcej i więcej.  Wtedy do niej dotarło, że opowiadanie historii sprawia jej wielką satysfakcję.  Dla Joanny Wachowiak  tworzenie jest praca bardzo wartościową, stymulującą intelektualnie i osobiście znaczącą.  Najważniejsze w pisaniu dla najmłodszych jest nie zatracić pewnej prostoduszności, idealizmu i  łączyć je z dojrzałością. W dzieciństwie czytała mnóstwo książek. Lubiła serię „Poczytaj mi mamo”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Emila ze Smalandii”, „Karolcię”. Ma bardzo mało czasu na odpoczynek,  bo jak mówi; „Jak tu odpoczywać, kiedy w  głowie siedzi następna historia?”. Joanna Wachowiak świetnie rozumie dzieci ich spojrzenie na świat, ograniczenia i lęki. Potrafi w sposób bardzo ciekawy i pouczający przekazać w swych książkach prawdę o świecie, o otaczającej najmłodszych rzeczywistości, często dla nich niezrozumiałej. W jej utworach odnajdziemy życiową mądrość i prostotę, ciepło i zrozumienie dla drugiego człowieka, jego odmienności oraz międzyludzką życzliwość.

W trakcie spotkania z  najmłodszymi uczniami pani Joanna stosując metody żywego kontaktu i animacji kulturalnej poprzez aktywny udział  uczestników  omówiła  treści swych książek: „Kot Kameleon”,  „O czym nie śniło się dorosłym”, „Ala baba i dwóch rozbójników” oraz „Baba Blaga”. Pisarka potrafiła  bardzo szybko przyciągnąć uwagę młodej widowni zadając  podchwytliwe pytania odnoszące się do opowiadanych utworów.  Uczniowie z zaangażowaniem i niespożytą energią uczestniczyli w dyskusji.  Poza częścią narracyjną pani Joanna animowała  dzieci organizując interesujące zabawy rozwijające wyobraźnię, spostrzegawczość, koncentrację i pomysłowość:  poszukiwanie nowych form i kształtów w nadgryzionych  wafelkach, kalambury (zgadnij co lub kogo pokazuję) oraz gra detektywistyczna (wskazywanie  różnic w wyglądzie zewnętrznym kolegów i koleżanek). W kolejnym etapie spotkania dzieci miały możliwość zadania pytań zaproszonemu gościowi. Dowiedzieliśmy się z nich dlaczego pani Joanna zaczęła pisać (opowiadała wymyślone  historie córce), jak przebiega droga powstania książki od napisania do wydania, kiedy zaczęła tworzenie opowieści (6 lat temu), czy żeby pisać trzeba mieć natchnienie („jest to praca, która wymaga dyscypliny i skupienia).

Na zakończenie dzieci mogły dokonać  zakupu książki „Baba Blaga” wraz z dedykacją autorki.  Dziękujemy  za pełne humoru i optymizmu spotkanie w filii bibliotecznej w Przekolnie z uczniami SP w Lubianie i Chrapowie oraz liczymy na to,  że w niedalekiej  przyszłości zobaczymy się znowu  z panią Joanną Wachowiak- osobą bardzo sympatyczną, otwartą i życzliwą.