Podczas tegorocznych ferii  zimowych biblioteki zorganizowały dużo zabaw, gier i konkursów dla  najmłodszych czytelników. Wśród atrakcji znalazły się: słynna ciuciubabka, głuchy telefon, zabawa w krzesła oraz  pudełko z losowanymi  zadaniami i nagrodami  na wzór programu telewizyjnego „99-Gra o wszystko”, który łączy elementy  teleturnieju i reality show. Uczestnicy  zmierzyli się  także z zapamiętaniem jak największej liczby słów.  Najlepszy z  graczy zapamiętał ponad dwadzieścia  wyrazów.   Zgodnie z tradycją,  z okazji tłustego czwartku wszyscy mogli skosztować słodkości upieczonych  przez panią sołtys Sarnika.   Dzieci za udział w zabawach otrzymały słodycze i nagrody książkowe.

Najmłodsi czytelnicy  w bibliotece  w Jagowie postanowili umilić  czas najbliższym i wywołać uśmiech na ich twarzach,  tworząc z panią bibliotekarką piękne kartki walentynkowe, wyrażające uczucia sympatii i życzliwości. Oczywiście zajęcia nie obyły się bez żartów,  w atmosferze rozbawienia i radości. Po wykonanej  pracy artystycznej  wszyscy napili się pysznej herbaty z syropem z melisy oraz mogli skosztować chrupek i cukiereczków.

Dnia 15 lutego br. filia  w Jagowie wspólnie z sołectwem Chrapowo zorganizowała warsztaty kulinarne, by przygotować  się do tłustego czwartku.  W sali wiejskiej w Chrapowie dzieci i młodzież pod okiem opiekunów samodzielnie wyrabiały, kroiły i formowały  faworki i oponki, które zostały  skonsumowane podczas wielopokoleniowego świętowania następnego dnia. Wyłoniono zwycięzców prac plastycznych związanych z tematyka pączkową- każdy uczestnik otrzymał słodkości ufundowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pełczycach. Degustacja wyrobów i aktywne zabawy wypełniły dzieciom w sposób   twórczy czas wolny, integrując różne  grupy wiekowe we wspólnym działaniu. W drugim tygodniu ferii   pani bibliotekarka wspólnie z sołectwem i rodzicami  przygotowała również  mnóstwo ciekawych atrakcji.  W poniedziałek 20 lutego br. młodzi czytelnicy  mogli   poczuć klimat lat 80.  czyli rzeczywistości życia  w PRL-u. Opowieści o towarach na kartki, kilometrowych kolejkach, brakach na sklepowych półkach oraz wystawa archaicznych przedmiotów zrobiły na najmłodszych spore wrażenie. Uwiecznieniem spotkania były kulinarne symbole tamtych pamiętnych lat: smaczne zapiekanki, lemoniada oraz wafle przełożone dżemem, które wszyscy zaproszeni samodzielnie wykonali pod czujnym okiem  opiekunów.  We wtorek  21 lutego na stołach gościły planszówki i puzzle, zaś podłogą  zawładnęła wielka gra terenowa. W ramach poczęstunku dla wszystkich zostały przygotowane   pyszne gofry z bitą śmietaną.

W środę 22 lutego dzieci wzięły udział w imprezie  o zabawnej nazwie „Pyjama party”. Stosownie do charakteru spotkania zaproszeni pojawili w odpowiednich strojach. W atmosferze radości i pozytywnych emocji najmłodsi relaksowali  się,  jedząc pyszny popcorn i pijąc gorącą czekoladę. Czwartek  został poświęcony  rozgrywkom  gier planszowych, zdobywaniu punktów poprzez rzucanie lotkami do tarczy (amatorski dart)  oraz spożywaniu przepysznych, zdrowych kanapek. Ostatniego dnia,  w piątek wszyscy  wykonali  pracę plastyczną „ Moje najlepsze wspomnienia z ferii”. Czas wypełniały zabawy i gry, a spadek energii został uzupełniony jedzeniem  typu fast food czyli frytkami  z keczupem.  Każdy uczestnik aktywnych  ferii otrzymał na pamiątkę książkę i słodki upominek.

W filii w Przekolnie dzieci spotykały się przez trzy dni w każdym  tygodniu ferii. Poznały popularne „Superbohaterki” oraz swoje mocne strony.  Wykonały walentynkowe zakładki do książek z  origami, odbyły wirtualną podróż do krainy daleko na północ. Czytelnicy  stali się obserwatorami typowego  dnia  dziewczynki mieszkającej w Laponii i posłuchali tradycyjnego śpiewu wykonywanego przez Saamów - rdzennych mieszkańców tych terenów.  Drugi tydzień zdominowały  gry planszowe.  Uczestnicy podjęli  wyzwanie  stworzenia własnej gry,  wkroczyli do krainy smoków,  wiedźm  i postaci z mitologii słowiańskiej.  Ostatni dzień ferii w bibliotece to przygoda z teatrem narracyjnym  Kamishibai.   Dzieci poznały filozoficzną opowieść o “Podspodku”, która zainspirowała  je do robienia własnych prac plastycznych i tworzenia autorskich ilustracji do teatrzyku. Ferie były także  czasem  niespodzianek. Codziennie słodkie przekąski, nowy dywanik i poduszki do “kącika do czytania” oraz książki - nagrody na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu  sprawiły  wszystkim wiele frajdy!