Dnia 13 marca b.r. Miejsko –Gminna Biblioteka Publiczna w Pełczycach zorganizowała spotkanie autorskie (sponsorowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Choszcznie) z panią Agatą Kołakowską –pisarką powieści społeczno-obyczajowych z Wrocławia. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim.

W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Zawsze marzyła o napisaniu książki dla kobiet,  która dodałaby im odwagi i otuchy w  wyrażaniu siebie.  Bardzo lubi koty (szczególnie swojego), piątkowe wieczory, lody pistacjowe i wiosnę. Najczęściej tworzy w kuchni  przy akompaniamencie gotującego się obiadu. Autorzy, których najbardziej podziwia to Lucy Maud Montgomery i Bolesław Prus. Bohaterką literacką, w której się zakochała jest Ania Shirley.  Kocha swoje rodzinne miasto. Od kiedy pamięta lubiła pisać. Jak sama mówi: „Pisanie to jednak dla mnie coś więcej. To nieodłączny element mnie samej. Taki sam jak to, że mam niebieski kolor oczu, czy jasne włosy”. W swoich książkach potrafi wzruszyć, czasem rozśmieszyć. Za sprawą udanego debiutu -„Patrycja” (2009)  Agata Kołakowska ugruntowała sobie silną pozycję na rynku wydawniczym. Jej książki cieszą się dużą popularnością. Do tej pory ukazały się: „Przyjaciółki” (2011), „Niechciana prawda” (2012), „Płótno” (2013), „Wszystko, co minęło” (2014), „Zaciszny zakątek” (2015), „We dnie, w nocy” (2015), „Niewypowiedziane słowa” (2016), „Igraszki z losem” (2016), „Kolejny rozdział” (2017), „Pięć minut Raisy” (2017), „Wyrok na miłość” (2018), „Pokrewne dusze” (2018). Autorka jest chwalona za lekkość języka, refleksyjność, mądrość życiową ukrytą pomiędzy wierszami i humor. Przyznaje, że poprzez twórczość chce przede wszystkim poruszać emocje swoich czytelników- wzruszać, rozbawiać i skłaniać do myślenia.

W  trakcie spotkania z czytelnikami  pisarka dokonała krótkiej charakterystyki zarówno książek najnowszych pt. „Wyrok na miłość” oraz „Pokrewne dusze” , jak i utworów wcześniejszych: „Płótno”, „Pięć minut Raisy” , „Igraszki z losem” oraz  „Zaciszny zakątek”. Szczególną uwagę poświęciła opowieści o zakamarkach ludzkiej psychiki pt.  - „Pokrewne dusze”. Książka ta  to emocjonujący thriller, który poprzez wartką, trzymającą w napięciu akcję prowadzi nas do rozwiązania równie zaskakującego jak niespodziewane są tajemnice każdego człowieka, jego zachowania i motywacje.  W „Wyroku na miłość” autorka przypomina i  nakłania nas do tego, byśmy zawsze podążali za swoimi marzeniami, gdyż tylko one stanowią siłę napędową  naszych działań. Czy  pech może przynieść  sławę? W  książce „Pięć minut Raisy” nie do końca jesteśmy przekonani, czy to na pewno prawda, a główna bohaterka staje się nam bliska poprzez niejednoznaczność  decyzji  i tajemniczą, złożoną przeszłość. Pani Agata Kołakowska wierzy, że człowiek sam jest w stanie kierować swoim życiem i podejmować decyzje, które pozwolą mu na realizację własnych dążeń („Igraszki z losem”). To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jaką drogę wybierzemy  i nikt nigdy nas w tym nie zastąpi. Przeszłość ma ogromny wpływ na to, co dzieje się teraz i jak potoczą się przyszły losy.  Spotkanie przebiegało w miłej, niemalże rodzinnej  atmosferze.  Pani Agata swa ciepłą, życzliwą osobowością potrafiła nawiązać więź z słuchaczami,  którzy brali czynny udział  w  dyskusji, zadając pytania i  wypowiadając własne opinie na  temat przeczytanych utworów.  Na zakończenie   czytelnicy mieli możliwość zakupu wybranej książki wraz  z autografem. Dziękujemy pani Agacie Kołakowskiej za optymistyczne, pełne radości  spotkanie oraz  mądre słowa skłaniające do  refleksji.