Dnia 27 września b.r. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pełczycach dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Choszcznie zorganizowała w filii bibliotecznej w Przekolnie dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Lubianie spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek - doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Z pasją bada 300 – letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni też od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).

W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). Zachęca dzieci do nauki języka oraz odkrywa przed nimi jego fascynujące tajemnice. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W wywiadach często podkreśla, że: „autor nie pisze książek dla siebie, książka powstaje po to, aby znalazła się w rękach czytelnika i najszczęśliwsza jest wtedy, gdy jest czytana!”

Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką, wyżlicą Lotką i stadem kotów.

Podczas bardzo pozytywnego spotkania z młodymi czytelnikami pani Agnieszka zadała dzieciom pytanie w jaki sposób dochodzi do powstania książki, co inspiruje poszczególne osoby do tworzenia opowieści. Uczniowie wskazali na wyobraźnię i codzienne życie, natomiast pisarka powiedziała o jeszcze jednym źródle budowania historii- jest to nasz język ojczysty i głębokie pragnienie zabawy nim. W trakcie kolejnych minut autorka czytała swoje wiersze z książek: Zielono mi !, Wierszem po mapie, Za płotem z ostów. Nawiązała też do dzieła, którego inspiracją stały się bezdomne kotki zaadoptowane na wsi przez rodzinę pani Agnieszki. Zaproszony gość zachęcał dzieci do zadawania pytań. Pytano więc o to, ile książek napisała autorka, jaki tytuł miało jej pierwsze dzieło. Książka Rany Julek! posłużyła pani Agnieszce do wspomnienia najbardziej zabawnych momentów z dzieciństwa znanego poety Juliana Tuwima. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że mały Julek był bardzo pomysłowy i twórczy, przeprowadzał eksperymenty chemiczne w swoim domu w kamienicy, hodował w pokoju zaskrońce i jaszczurki oraz opanował w stopniu zaawansowanym język Esperanto stworzony przez lekarza Ludwika Zamenhofa.

Zaciekawienie i skupienie na twarzach uczniów wskazywało, że bardzo interesowała je opowieść pisarki, chętnie odpowiadały na pytania, brały udział w teście na znajomość wierszy Tuwima.

Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość zakupu książki pani Agnieszki Frączek (Gdy przy słowie jest przysłowie, Rany Julek, Rymowane dranie, Śmiechu warte, Zbaranieć można, Złap byka za rogi), Miasto nocą) wraz z dedykacją. Dziękujemy uczniom klasy III Szkoły Podstawowej w Lubianie za przybycie oraz mamy nadzieję, że spotkamy się znowu, by poznać kolejnego współczesnego polskiego autora bajek i wierszy dla najmłodszych.